2009 Breadbasket Zone Masters Meet - 3/28/2009 to 3/29/2009          
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNally, Meghan M         24 CSPM                   58.81      59.74  
              28.68       59.74 (31.06)                                        
  2 Bruce, Robin C            24 OMAH                 1:15.00    1:06.96  
              32.30     1:06.96 (34.66)                                        
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNally, Meghan M         24 CSPM                 5:45.09    5:34.68  
              29.51     1:01.89 (32.38)     1:35.26 (33.37)     2:09.07 (33.81)
        2:43.44 (34.37)     3:18.10 (34.66)     3:52.61 (34.51)     4:27.13 (34.52)
        5:01.40 (34.27)     5:34.68 (33.28)                                        
  2 Bruce, Robin C            24 OMAH                      NT    6:47.77  
              36.25     1:15.63 (39.38)     1:55.97 (40.34)     2:36.94 (40.97)
        3:18.00 (41.06)     3:59.66 (41.66)     4:42.30 (42.64)     5:24.35 (42.05)
        6:06.82 (42.47)     6:47.77 (40.95)                                        
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruce, Robin C            24 OMAH                27:00.00   23:56.83  
              37.83     1:18.71 (40.88)     2:01.02 (42.31)     2:43.50 (42.48)
        3:26.69 (43.19)     4:09.37 (42.68)     4:53.00 (43.63)     5:36.54 (43.54)
        6:20.12 (43.58)     7:03.80 (43.68)     7:47.98 (44.18)     8:31.26 (43.28)
        9:15.18 (43.92)     9:58.61 (43.43)    10:42.01 (43.40)    11:25.56 (43.55)
       12:09.68 (44.12)    12:54.24 (44.56)    13:38.48 (44.24)    14:23.14 (44.66)
       15:07.65 (44.51)    15:52.11 (44.46)    16:36.64 (44.53)    17:21.90 (45.26)
       18:06.59 (44.69)    18:51.44 (44.85)    19:35.72 (44.28)    20:20.20 (44.48)
       21:04.54 (44.34)    21:49.10 (44.56)    22:32.81 (43.71)    23:15.60 (42.79)
       23:56.83 (41.23)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ravenna, Margaret M       21 MOVY                      NT      29.94  
          r:+0.68                                                              
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruce, Robin C            24 OMAH                 1:15.00    1:14.76  
     r:+0.77  36.07     1:14.76 (38.69)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ravenna, Margaret M       21 MOVY                      NT    2:15.14  
     r:+0.68  32.17     1:06.46 (34.29)     1:40.92 (34.46)     2:15.14 (34.22)
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruce, Robin C            24 OMAH                 1:24.00    1:25.97  
              41.04     1:25.97 (44.93)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruce, Robin C            24 OMAH                      NT    3:10.36  
              43.57     1:32.05 (48.48)     2:21.38 (49.33)     3:10.36 (48.98)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNally, Meghan M         24 CSPM                   29.90      30.48  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNally, Meghan M         24 CSPM                 1:09.90    1:11.19  
              32.63     1:11.19 (38.56)                                        
  2 Bruce, Robin C            24 OMAH                      NT    1:15.38  
              34.88     1:15.38 (40.50)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cravens, Lindsay J        25 Unattached             27.40      27.88  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cravens, Lindsay J        25 Unattached           1:00.00      59.88  
              29.13       59.88 (30.75)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cravens, Lindsay J        25 Unattached           2:12.00    2:09.52  
              30.70     1:03.69 (32.99)     1:36.76 (33.07)     2:09.52 (32.76)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cravens, Lindsay J        25 Unattached           6:05.00    5:55.92  
              31.63     1:06.65 (35.02)     1:42.38 (35.73)     2:18.00 (35.62)
        2:53.41 (35.41)     3:29.06 (35.65)     4:05.14 (36.08)     4:41.88 (36.74)
        5:18.84 (36.96)     5:55.92 (37.08)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fallucco, Elise M         29 CSPM                   31.90      32.82  
          r:+0.68                                                              
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thing, Mette              25 MOVY                   37.00      35.62  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thing, Mette              25 MOVY                 1:20.00    1:16.62  
              36.10     1:16.62 (40.52)                                        
  2 Fallucco, Elise M         29 CSPM                 1:14.90    1:17.34  
              36.90     1:17.34 (40.44)                                        
  3 Cravens, Lindsay J        25 Unattached           1:25.00    1:21.27  
              38.64     1:21.27 (42.63)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thing, Mette              25 MOVY                 2:50.00    2:46.23  
              37.35     1:19.10 (41.75)     2:02.60 (43.50)     2:46.23 (43.63)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fallucco, Elise M         29 CSPM                   31.50      31.03  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cravens, Lindsay J        25 Unattached           1:12.00    1:12.67  
              33.71     1:12.67 (38.96)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fallucco, Elise M         29 CSPM                 1:09.00    1:10.51  
              32.84     1:10.51 (37.67)                                        
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thing, Mette              25 MOVY                 5:30.00    5:25.36  
              36.07     1:20.12 (44.05)     2:03.12 (43.00)     2:44.64 (41.52)
        3:28.55 (43.91)     4:12.37 (43.82)     4:49.56 (37.19)     5:25.36 (35.80)
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiebert, Stephanie I      31 SLAM                 1:00.50    1:00.68  
              28.75     1:00.68 (31.93)                                        
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hermsmeyer, Josie L       32 SLAM                 7:00.00    6:38.44  
              34.67     1:12.56 (37.89)     1:52.02 (39.46)     2:33.10 (41.08)
        3:13.61 (40.51)     3:55.23 (41.62)     4:36.18 (40.95)     5:16.97 (40.79)
        5:57.75 (40.78)     6:38.44 (40.69)                                        
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hermsmeyer, Josie L       32 SLAM                22:45.00   22:31.31  
     r:+1.47  37.46     1:17.38 (39.92)     1:58.50 (41.12)     2:39.63 (41.13)
        3:20.77 (41.14)     4:02.27 (41.50)     4:43.74 (41.47)     5:25.29 (41.55)
        6:06.98 (41.69)     6:48.49 (41.51)     7:30.17 (41.68)     8:11.10 (40.93)
        8:52.08 (40.98)     9:33.63 (41.55)    10:15.05 (41.42)    10:56.07 (41.02)
       11:37.13 (41.06)    12:18.16 (41.03)    12:59.60 (41.44)    13:40.03 (40.43)
       14:21.14 (41.11)    15:01.77 (40.63)    15:42.68 (40.91)    16:23.68 (41.00)
       17:04.75 (41.07)    17:45.93 (41.18)    18:27.69 (41.76)    19:08.90 (41.21)
       19:50.12 (41.22)    20:31.66 (41.54)    21:12.19 (40.53)    21:52.72 (40.53)
       22:31.31 (38.59)
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiebert, Stephanie I      31 SLAM                 1:27.28    1:21.62  
              38.68     1:21.62 (42.94)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiebert, Stephanie I      31 SLAM                   32.00      31.91  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiebert, Stephanie I      31 SLAM                 1:12.00    1:11.93  
              33.33     1:11.93 (38.60)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiebert, Stephanie I      31 SLAM                      NT    2:39.76  
              32.76     1:19.63 (46.87)     2:04.77 (45.14)     2:39.76 (34.99)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                   32.00      32.74  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                 1:07.00    1:08.04  
              32.48     1:08.04 (35.56)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                 2:15.00    2:34.89  
              34.53     1:14.16 (39.63)     1:54.85 (40.69)     2:34.89 (40.04)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                 6:00.00    6:16.75  
              32.55     1:08.02 (35.47)     1:45.56 (37.54)     2:23.67 (38.11)
        3:01.83 (38.16)     3:40.28 (38.45)     4:19.50 (39.22)     4:58.86 (39.36)
        5:38.32 (39.46)     6:16.75 (38.43)                                        
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                20:42.00   21:39.98  
              32.58     1:09.33 (36.75)     1:47.26 (37.93)     2:25.75 (38.49)
        3:04.67 (38.92)     3:44.16 (39.49)     4:23.13 (38.97)     5:02.24 (39.11)
        5:41.65 (39.41)     6:21.28 (39.63)     7:00.84 (39.56)     7:40.39 (39.55)
        8:20.19 (39.80)     8:59.11 (38.92)     9:39.09 (39.98)    10:19.20 (40.11)
       10:59.32 (40.12)    11:39.51 (40.19)    12:19.38 (39.87)    12:58.90 (39.52)
       13:38.66 (39.76)    14:19.28 (40.62)    14:59.15 (39.87)    15:39.16 (40.01)
       16:19.23 (40.07)    16:59.56 (40.33)    17:39.96 (40.40)    18:19.61 (39.65)
       19:00.44 (40.83)    19:41.13 (40.69)    20:21.85 (40.72)    21:02.60 (40.75)
       21:39.98 (37.38)
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                 1:25.00    1:27.32  
     r:+0.91  42.97     1:27.32 (44.35)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                 2:52.00    2:56.00  
     r:+0.90  42.46     1:26.45 (43.99)     2:11.46 (45.01)     2:56.00 (44.54)
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                 1:43.00    1:37.65  
              46.25     1:37.65 (51.40)                                        
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                 1:20.00    1:33.51  
              42.12     1:33.51 (51.39)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             39 MOVY                      NT    6:05.90  
              41.26     1:30.95 (49.69)     2:17.61 (46.66)     3:01.93 (44.32)
        3:54.90 (52.97)     4:48.93 (54.03)     5:28.24 (39.31)     6:05.90 (37.66)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorenson, T J             42 Unattached             28.65      29.07  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorenson, T J             42 Unattached           2:18.33    2:20.99  
              32.55     1:08.39 (35.84)     1:44.68 (36.29)     2:20.99 (36.31)
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uppstrom, Noreen L        44 SLAM                 1:11.44    1:10.06  
     r:+0.73  34.84     1:10.06 (35.22)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uppstrom, Noreen L        44 SLAM                   42.22      36.94  
  2 Sorenson, T J             42 Unattached                NT      42.02  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorenson, T J             42 Unattached                NT    1:30.58  
              43.32     1:30.58 (47.26)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorenson, T J             42 Unattached                NT      34.25  
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uppstrom, Noreen L        44 SLAM                 2:50.00    2:33.52  
              35.11     1:14.84 (39.73)     1:55.04 (40.20)     2:33.52 (38.48)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorenson, T J             42 Unattached           1:18.04    1:16.89  
              35.66     1:16.89 (41.23)                                        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uppstrom, Noreen L        44 SLAM                 6:30.00    5:27.28  
              34.46     1:14.47 (40.01)     1:56.91 (42.44)     2:38.48 (41.57)
        3:26.14 (47.66)     4:13.96 (47.82)     4:52.16 (38.20)     5:27.28 (35.12)
  2 Sorenson, T J             42 Unattached                NT    6:01.96  
              39.98     1:27.64 (47.66)     2:15.63 (47.99)     3:03.24 (47.61)
        3:54.36 (51.12)     4:45.59 (51.23)     5:24.81 (39.22)     6:01.96 (37.15)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strack, Theresa           48 SLAM                   37.15      37.37  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     47 SLAM                 1:01.00    1:00.97  
              29.07     1:00.97 (31.90)                                        
  2 Strack, Theresa           48 SLAM                 1:24.00    1:24.96  
              39.24     1:24.96 (45.72)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strack, Theresa           48 SLAM                      NT    3:07.38  
              42.99     1:30.95 (47.96)     2:20.16 (49.21)     3:07.38 (47.22)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hereth, Bernie A          46 MOVY                 5:55.00    6:07.50  
              32.95     1:08.77 (35.82)     1:45.47 (36.70)     2:22.87 (37.40)
        3:00.43 (37.56)     3:38.14 (37.71)     4:16.08 (37.94)     4:53.81 (37.73)
        5:31.35 (37.54)     6:07.50 (36.15)                                        
  2 Strack, Theresa           48 SLAM                 9:00.00    8:44.85  
              44.15     1:34.67 (50.52)     2:28.03 (53.36)     3:21.76 (53.73)
        4:15.29 (53.53)     5:09.90 (54.61)     6:05.16 (55.26)     6:59.98 (54.82)
        7:53.47 (53.49)     8:44.85 (51.38)                                        
  3 Criscione, Janet R        47 SKY                 12:54.53   13:17.05  
            1:07.17   2:20.67 (1:13.50)   3:40.53 (1:19.86)   5:01.77 (1:21.24)
      6:25.28 (1:23.51)   7:46.95 (1:21.67)   9:08.72 (1:21.77)  10:32.73 (1:24.01)
     11:54.83 (1:22.10)  13:17.05 (1:22.22)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hereth, Bernie A          46 MOVY                12:10.00   12:30.66  
              33.34     1:09.62 (36.28)     1:46.93 (37.31)     2:24.28 (37.35)
        3:01.75 (37.47)     3:39.21 (37.46)     4:16.98 (37.77)     4:54.68 (37.70)
        5:32.73 (38.05)     6:10.75 (38.02)     6:48.70 (37.95)     7:26.84 (38.14)
        8:05.16 (38.32)     8:43.24 (38.08)     9:21.23 (37.99)    10:00.16 (38.93)
       10:38.74 (38.58)    11:17.22 (38.48)    11:54.76 (37.54)    12:30.66 (35.90)
  2 Strack, Theresa           48 SLAM                      NT   17:26.27  
              45.43     1:36.71 (51.28)     2:30.17 (53.46)     3:23.68 (53.51)
        4:17.86 (54.18)     5:12.82 (54.96)     6:06.57 (53.75)     7:02.16 (55.59)
        7:56.17 (54.01)     8:49.72 (53.55)     9:42.89 (53.17)    10:35.83 (52.94)
       11:28.60 (52.77)    12:20.79 (52.19)    13:13.79 (53.00)    14:06.30 (52.51)
       14:57.92 (51.62)    15:48.77 (50.85)    16:38.98 (50.21)    17:26.27 (47.29)
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hereth, Bernie A          46 MOVY                 1:17.00    1:15.43  
     r:+0.88  36.99     1:15.43 (38.44)                                        
  2 Criscione, Janet R        47 SKY                  2:50.34    2:48.50  
   r:+0.82  1:22.00   2:48.50 (1:26.50)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hereth, Bernie A          46 MOVY                 2:55.00    2:43.86  
     r:+0.75  38.50     1:19.92 (41.42)     2:02.79 (42.87)     2:43.86 (41.07)
  2 Criscione, Janet R        47 SKY                  6:09.60    5:42.90  
   r:+0.81  1:18.73   2:45.76 (1:27.03)   4:16.05 (1:30.29)   5:42.90 (1:26.85)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     47 SLAM                   35.00      34.55  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     47 SLAM                 1:16.00    1:16.46  
              36.25     1:16.46 (40.21)                                        
  2 Wrobel, Sheila A          45 OMAH                 1:22.00    1:22.00  
              38.74     1:22.00 (43.26)                                        
  3 Criscione, Janet R        47 SKY                  2:30.26    2:26.81  
            1:10.54   2:26.81 (1:16.27)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     47 SLAM                 2:53.00    2:49.64  
              38.06     1:20.38 (42.32)     2:04.55 (44.17)     2:49.64 (45.09)
  2 Wrobel, Sheila A          45 OMAH                      NT    3:01.12  
              40.66     1:26.73 (46.07)     2:13.63 (46.90)     3:01.12 (47.49)
  3 Criscione, Janet R        47 SKY                  5:30.11    5:27.35  
            1:19.05   2:42.10 (1:23.05)   4:04.35 (1:22.25)   5:27.35 (1:23.00)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrobel, Sheila A          45 OMAH                   31.00      31.19  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrobel, Sheila A          45 OMAH                      NT    1:17.24  
              35.81     1:17.24 (41.43)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     47 SLAM                 1:12.00    1:11.90  
              35.79     1:11.90 (36.11)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Criscione, Janet R        47 SKY                  5:51.71    6:08.76  
            1:46.48   3:23.08 (1:36.60)   4:50.29 (1:27.21)   6:08.76 (1:18.47)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           56 SLAM                   29.49      29.96  
  2 Kramer, Sue M             55 SLAM                   37.00      36.86  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           56 SLAM                 1:09.52    1:06.71  
              32.01     1:06.71 (34.70)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           56 SLAM                 2:26.16    2:26.36  
              34.26     1:10.87 (36.61)     1:48.68 (37.81)     2:26.36 (37.68)
  2 Kohn, Catherine K         56 SLAM                 2:30.00    2:30.47  
              34.99     1:13.77 (38.78)     1:52.89 (39.12)     2:30.47 (37.58)
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM                14:00.00   12:57.47  
              35.80     1:14.65 (38.85)     1:54.09 (39.44)     2:33.32 (39.23)
        3:12.19 (38.87)     3:51.16 (38.97)     4:30.13 (38.97)     5:09.18 (39.05)
        5:47.99 (38.81)     6:26.81 (38.82)     7:05.62 (38.81)     7:44.75 (39.13)
        8:23.60 (38.85)     9:02.82 (39.22)     9:42.15 (39.33)    10:21.42 (39.27)
       11:00.66 (39.24)    11:39.96 (39.30)    12:19.38 (39.42)    12:57.47 (38.09)
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Nancy A            57 MOVY                41:03.00   38:44.39  
            1:08.60   2:19.16 (1:10.56)   3:29.72 (1:10.56)   4:41.01 (1:11.29)
      5:52.82 (1:11.81)   7:04.27 (1:11.45)   8:16.38 (1:12.11)   9:27.68 (1:11.30)
     10:39.52 (1:11.84)  11:50.97 (1:11.45)  13:03.44 (1:12.47)  14:15.37 (1:11.93)
     15:26.99 (1:11.62)  16:38.95 (1:11.96)  17:49.25 (1:10.30)  19:01.24 (1:11.99)
     20:12.20 (1:10.96)  21:23.17 (1:10.97)  22:33.73 (1:10.56)  23:44.60 (1:10.87)
     24:54.35 (1:09.75)  26:05.12 (1:10.77)  27:15.61 (1:10.49)  28:25.90 (1:10.29)
     29:35.38 (1:09.48)  30:45.32 (1:09.94)  31:53.86 (1:08.54)  33:03.53 (1:09.67)
     34:12.19 (1:08.66)  35:21.68 (1:09.49)  36:30.37 (1:08.69)  37:38.89 (1:08.52)
     38:44.39 (1:05.50)
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        58 SLAM                 1:25.00    1:20.79  
     r:+0.82  40.24     1:20.79 (40.55)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM                 2:50.00    2:44.16  
     r:+0.65  39.38     1:21.17 (41.79)     2:03.67 (42.50)     2:44.16 (40.49)
  2 McDowell, Teresa W        58 SLAM                 3:00.00    2:53.59  
     r:+0.78  41.51     1:26.00 (44.49)     2:10.75 (44.75)     2:53.59 (42.84)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           56 SLAM                      NT      40.77  
  2 Kramer, Sue M             55 SLAM                      NT      46.12  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM                 1:25.00    1:21.20  
              38.39     1:21.20 (42.81)                                        
  2 Kramer, Sue M             55 SLAM                 1:41.20    1:40.88  
              48.63     1:40.88 (52.25)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM                 3:00.00    2:51.92  
              40.30     1:24.42 (44.12)     2:08.37 (43.95)     2:51.92 (43.55)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        58 SLAM                   40.00      34.91  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        58 SLAM                 1:30.00    1:21.63  
              37.46     1:21.63 (44.17)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        58 SLAM                 3:15.00    3:04.46  
              40.15     1:25.46 (45.31)     2:12.83 (47.37)     3:04.46 (51.63)
  2 Smith, Laurie G           56 SLAM                 3:05.21    3:06.99  
              40.51     1:25.55 (45.04)     2:15.84 (50.29)     3:06.99 (51.15)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Sue M             55 SLAM                 1:38.00    1:36.30  
              49.62     1:36.30 (46.68)                                        
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM                 6:00.00    5:39.53  
              40.16     1:24.95 (44.79)     2:09.24 (44.29)     2:52.79 (43.55)
        3:37.91 (45.12)     4:22.95 (45.04)     5:02.12 (39.17)     5:39.53 (37.41)
  2 Smith, Laurie G           56 SLAM                 6:01.00    6:17.12  
              43.27     1:32.37 (49.10)     2:20.70 (48.33)     3:09.18 (48.48)
        4:02.23 (53.05)     4:56.65 (54.42)     5:37.65 (41.00)     6:17.12 (39.47)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Pearl B              60 IAMA                   38.53      37.11  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Pearl B              60 IAMA                 1:25.09    1:22.23  
              39.51     1:22.23 (42.72)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM                 2:50.72    2:48.44  
              38.30     1:21.99 (43.69)     2:06.26 (44.27)     2:48.44 (42.18)
  2 Cox, Pearl B              60 IAMA                 2:58.00    2:57.10  
              41.24     1:26.57 (45.33)     2:12.26 (45.69)     2:57.10 (44.84)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Pearl B              60 IAMA                 7:55.00    7:34.63  
              41.78     1:27.40 (45.62)     2:13.14 (45.74)     2:59.04 (45.90)
        3:45.36 (46.32)     4:31.39 (46.03)     5:17.62 (46.23)     6:04.53 (46.91)
        6:50.68 (46.15)     7:34.63 (43.95)                                        
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM                25:56.70   26:08.52  
              42.80     1:29.53 (46.73)     2:16.72 (47.19)     3:04.72 (48.00)
        3:51.99 (47.27)     4:38.53 (46.54)     5:25.89 (47.36)     6:13.09 (47.20)
        7:00.81 (47.72)     7:47.85 (47.04)     8:35.37 (47.52)     9:23.53 (48.16)
       10:11.22 (47.69)    10:59.12 (47.90)    11:47.27 (48.15)    12:35.18 (47.91)
       13:23.69 (48.51)    14:12.25 (48.56)    15:01.02 (48.77)    15:48.79 (47.77)
       16:37.19 (48.40)    17:25.90 (48.71)    18:14.63 (48.73)    19:03.11 (48.48)
       19:51.36 (48.25)    20:39.17 (47.81)    21:27.33 (48.16)    22:15.28 (47.95)
       23:03.03 (47.75)    23:49.80 (46.77)    24:36.64 (46.84)    25:23.66 (47.02)
       26:08.52 (44.86)
  2 Cox, Pearl B              60 IAMA                26:20.00   26:42.00  
              43.23     1:30.01 (46.78)     2:17.19 (47.18)     3:05.27 (48.08)
        3:52.97 (47.70)     4:40.89 (47.92)     5:28.48 (47.59)     6:18.06 (49.58)
        7:07.09 (49.03)     7:55.94 (48.85)     8:45.41 (49.47)     9:33.90 (48.49)
       10:21.39 (47.49)    11:10.94 (49.55)    11:58.83 (47.89)    12:48.33 (49.50)
       13:36.51 (48.18)    14:27.42 (50.91)    15:15.23 (47.81)    16:04.94 (49.71)
       16:52.96 (48.02)    17:43.18 (50.22)    18:31.63 (48.45)    19:21.03 (49.40)
       20:10.42 (49.39)    21:00.21 (49.79)    21:48.26 (48.05)    22:38.90 (50.64)
       23:27.48 (48.58)    24:17.99 (50.51)    25:07.68 (49.69)    25:57.37 (49.69)
       26:42.00 (44.63)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Pearl B              60 IAMA                   49.00      42.84  
          r:+0.90                                                              
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM                 1:25.77    1:24.79  
     r:+0.66  40.86     1:24.79 (43.93)                                        
  2 Cox, Pearl B              60 IAMA                 1:53.00    1:38.40  
     r:+0.96  49.17     1:38.40 (49.23)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM                 3:01.94    3:01.06  
     r:+0.68  42.95     1:29.05 (46.10)     2:15.14 (46.09)     3:01.06 (45.92)
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM                 3:30.00    3:29.43  
              46.91     1:40.54 (53.63)     2:34.89 (54.35)     3:29.43 (54.54)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Pearl B              60 IAMA                 1:48.00    1:36.21  
              44.87     1:36.21 (51.34)                                        
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM                 6:52.46    6:46.50  
              47.75     1:41.53 (53.78)     2:30.51 (48.98)     3:17.99 (47.48)
        4:17.49 (59.50)   5:17.69 (1:00.20)     6:03.18 (45.49)     6:46.50 (43.32)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohl, Nan                 79 MOVY                   36.96      39.49  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohl, Nan                 79 MOVY                 1:22.37    1:27.09  
              40.97     1:27.09 (46.12)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohl, Nan                 79 MOVY                 3:08.06    3:18.61  
              45.27     1:35.56 (50.29)     2:27.62 (52.06)     3:18.61 (50.99)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohl, Nan                 79 MOVY                   51.07      51.98  
          r:+0.93                                                              
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohl, Nan                 79 MOVY                 1:56.00    1:53.64  
     r:+0.77  55.38     1:53.64 (58.26)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohl, Nan                 79 MOVY                   51.65      49.63  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohl, Nan                 79 MOVY                 1:48.95    1:56.31  
              54.64   1:56.31 (1:01.67)                                        
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohl, Nan                 79 MOVY                 1:45.41    1:45.53  
              53.45     1:45.53 (52.08)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraemer, Karl E           18 Unattached             25.00      25.15  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraemer, Karl E           18 Unattached           1:15.00    1:06.74  
     r:+0.81  31.86     1:06.74 (34.88)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Blair          25 Unattached             22.50      22.01  
  2 Ediger, Kyle D            27 MOVY                   23.56      23.16  
  3 Sullins, Eric J           27 MOVY                   27.00      25.03  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flaherty, Brian F         25 CSPM                   55.00      53.46  
              26.86       53.46 (26.60)                                        
  2 Neville, Stephen P        25 MOVY                 1:00.00      58.27  
              27.64       58.27 (30.63)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ediger, Kyle D            27 MOVY                 1:54.48    1:50.66  
              25.70       53.77 (28.07)     1:22.48 (28.71)     1:50.66 (28.18)
  2 Sullins, Eric J           27 MOVY                 2:06.00    2:03.74  
              27.84       58.93 (31.09)     1:31.21 (32.28)     2:03.74 (32.53)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ediger, Kyle D            27 MOVY                 5:35.11    5:06.27  
              27.08       57.41 (30.33)     1:28.62 (31.21)     1:59.90 (31.28)
        2:31.26 (31.36)     3:02.30 (31.04)     3:33.55 (31.25)     4:04.84 (31.29)
        4:35.82 (30.98)     5:06.27 (30.45)                                        
  2 Seem, Matt                25 MOVY                 5:54.00    6:09.04  
              30.88     1:04.05 (33.17)     1:38.68 (34.63)     2:15.12 (36.44)
        2:52.82 (37.70)     3:31.66 (38.84)     4:11.32 (39.66)     4:51.24 (39.92)
        5:30.98 (39.74)     6:09.04 (38.06)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seem, Matt                25 MOVY                14:00.00   12:41.25  
              31.72     1:06.65 (34.93)     1:42.34 (35.69)     2:19.21 (36.87)
        2:56.19 (36.98)     3:33.56 (37.37)     4:11.37 (37.81)     4:49.34 (37.97)
        5:28.56 (39.22)     6:07.68 (39.12)     6:46.75 (39.07)     7:26.36 (39.61)
        8:05.49 (39.13)     8:44.63 (39.14)     9:24.02 (39.39)    10:03.72 (39.70)
       10:43.91 (40.19)    11:24.28 (40.37)    12:04.10 (39.82)    12:41.25 (37.15)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Blair          25 Unattached             27.50      25.67  
          r:+0.62                                                              
  2 Flaherty, Brian F         25 CSPM                   29.00      28.39  
          r:+0.75                                                              
  3 Seem, Matt                25 MOVY                   31.00      30.94  
          r:+0.66                                                              
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Blair          25 Unattached             58.00      55.09  
     r:+0.63  26.68       55.09 (28.41)                                        
  2 Seem, Matt                25 MOVY                 1:10.00    1:06.62  
     r:+0.67  32.12     1:06.62 (34.50)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seem, Matt                25 MOVY                 2:30.00    2:27.60  
     r:+0.67  35.05     1:11.85 (36.80)     1:49.78 (37.93)     2:27.60 (37.82)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullins, Eric J           27 MOVY                   33.00      30.91  
  2 Seem, Matt                25 MOVY                   34.00      35.42  
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seem, Matt                25 MOVY                 2:45.00    2:47.99  
              37.99     1:20.14 (42.15)     2:03.93 (43.79)     2:47.99 (44.06)
  2 Neville, Stephen P        25 MOVY                      NT    3:00.28  
              38.29     1:24.47 (46.18)     2:12.61 (48.14)     3:00.28 (47.67)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Blair          25 Unattached             25.50      23.99  
  2 Ediger, Kyle D            27 MOVY                   26.32      25.47  
  3 Neville, Stephen P        25 MOVY                   26.50      26.61  
  4 Flaherty, Brian F         25 CSPM                   27.50      27.27  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Blair          25 Unattached             55.00      54.34  
              24.74       54.34 (29.60)                                        
  2 Ediger, Kyle D            27 MOVY                 1:03.11      56.57  
              26.35       56.57 (30.22)                                        
  3 Neville, Stephen P        25 MOVY                 1:05.00    1:02.32  
              27.75     1:02.32 (34.57)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Blair          25 Unattached             59.99      56.87  
              25.10       56.87 (31.77)                                        
  2 Flaherty, Brian F         25 CSPM                 1:05.00    1:03.85  
              28.38     1:03.85 (35.47)                                        
  3 Neville, Stephen P        25 MOVY                 1:10.00    1:04.99  
              29.90     1:04.99 (35.09)                                        
  4 Seem, Matt                25 MOVY                      NT    1:10.29  
              32.75     1:10.29 (37.54)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Stephen P        25 MOVY                 2:30.00    2:30.57  
              28.65     1:09.08 (40.43)     1:53.79 (44.71)     2:30.57 (36.78)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowcott, Sydney J         31 MILS                   27.00      24.92  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowcott, Sydney J         31 MILS                   59.99      55.67  
              26.40       55.67 (29.27)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamman, Brad              33 MOVY                 1:59.66    2:03.29  
              27.82       59.31 (31.49)     1:31.64 (32.33)     2:03.29 (31.65)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamman, Brad              33 MOVY                 5:30.33    5:24.56  
              28.66     1:00.53 (31.87)     1:32.97 (32.44)     2:05.83 (32.86)
        2:38.60 (32.77)     3:11.91 (33.31)     3:45.67 (33.76)     4:19.72 (34.05)
        4:53.70 (33.98)     5:24.56 (30.86)                                        
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamman, Brad              33 MOVY                      NT   19:17.60  
              30.69     1:04.39 (33.70)     1:39.09 (34.70)     2:14.18 (35.09)
        2:49.34 (35.16)     3:24.60 (35.26)     4:00.22 (35.62)     4:35.69 (35.47)
        5:11.29 (35.60)     5:46.77 (35.48)     6:22.72 (35.95)     6:58.50 (35.78)
        7:34.19 (35.69)     8:09.95 (35.76)     8:45.69 (35.74)     9:21.47 (35.78)
        9:57.16 (35.69)    10:32.62 (35.46)    11:08.27 (35.65)    11:44.21 (35.94)
       12:19.86 (35.65)    12:55.50 (35.64)    13:30.58 (35.08)    14:06.25 (35.67)
       14:41.95 (35.70)    15:17.21 (35.26)    15:52.73 (35.52)    16:28.01 (35.28)
       17:03.25 (35.24)    17:38.52 (35.27)    18:13.29 (34.77)    18:47.77 (34.48)
       19:17.60 (29.83)
  2 Bowcott, Sydney J         31 MILS                23:00.00   20:41.79  
              32.29     1:08.31 (36.02)     1:45.57 (37.26)     2:23.23 (37.66)
        3:01.38 (38.15)     3:39.91 (38.53)     4:18.37 (38.46)     4:56.57 (38.20)
        5:35.18 (38.61)     6:13.83 (38.65)     6:52.76 (38.93)     7:30.43 (37.67)
        8:08.05 (37.62)     8:45.35 (37.30)     9:22.50 (37.15)     9:59.92 (37.42)
       10:37.18 (37.26)    11:14.78 (37.60)    11:52.52 (37.74)    12:30.71 (38.19)
       13:08.70 (37.99)    13:46.25 (37.55)    14:24.85 (38.60)    15:02.78 (37.93)
       15:40.78 (38.00)    16:18.90 (38.12)    16:57.39 (38.49)    17:35.70 (38.31)
       18:13.39 (37.69)    18:51.51 (38.12)    19:29.72 (38.21)    20:07.23 (37.51)
       20:41.79 (34.56)
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamman, Brad              33 MOVY                 1:00.02    1:01.57  
     r:+0.70  29.52     1:01.57 (32.05)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamman, Brad              33 MOVY                 2:12.86    2:12.36  
     r:+0.79  30.87     1:04.04 (33.17)     1:37.86 (33.82)     2:12.36 (34.50)
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamman, Brad              33 MOVY                 1:00.00    1:08.51  
              29.66     1:08.51 (38.85)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamman, Brad              33 MOVY                 5:00.00    4:55.33  
              32.28     1:10.45 (38.17)     1:47.73 (37.28)     2:24.79 (37.06)
        3:07.41 (42.62)     3:50.61 (43.20)     4:24.86 (34.25)     4:55.33 (30.47)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Jonathan P          38 SLAM                   26.47      25.98  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Jonathan P          38 SLAM                   56.70      56.61  
              27.50       56.61 (29.11)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Jonathan P          38 SLAM                 2:12.96    2:09.09  
              29.38     1:00.85 (31.47)     1:34.87 (34.02)     2:09.09 (34.22)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gundersen, Karl R         39 SLAM                 5:35.00    5:35.59  
              29.88     1:01.81 (31.93)     1:34.50 (32.69)     2:07.44 (32.94)
        2:40.48 (33.04)     3:14.22 (33.74)     3:48.83 (34.61)     4:24.58 (35.75)
        5:00.75 (36.17)     5:35.59 (34.84)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gundersen, Karl R         39 SLAM                11:40.60   11:44.44  
              32.45     1:06.94 (34.49)     1:41.93 (34.99)     2:17.05 (35.12)
        2:52.63 (35.58)     3:28.10 (35.47)     4:03.44 (35.34)     4:39.18 (35.74)
        5:14.47 (35.29)     5:50.15 (35.68)     6:25.68 (35.53)     7:01.26 (35.58)
        7:37.07 (35.81)     8:12.77 (35.70)     8:48.49 (35.72)     9:23.23 (34.74)
        9:59.03 (35.80)    10:34.55 (35.52)    11:09.50 (34.95)    11:44.44 (34.94)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Jonathan P          38 SLAM                   32.29      33.25  
          r:+0.80                                                              
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rezek, Tony               36 MOVY                   28.46      27.76  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rezek, Tony               36 MOVY                 1:04.51    1:00.14  
              27.56     1:00.14 (32.58)                                        
  2 Gundersen, Karl R         39 SLAM                 1:20.60    1:11.98  
              33.97     1:11.98 (38.01)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rezek, Tony               36 MOVY                 2:20.00    2:18.75  
              31.38     1:07.10 (35.72)     1:43.47 (36.37)     2:18.75 (35.28)
  2 Gundersen, Karl R         39 SLAM                 2:40.60    2:36.21  
              35.23     1:14.28 (39.05)     1:54.86 (40.58)     2:36.21 (41.35)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rezek, Tony               36 MOVY                   26.19      26.32  
  2 Beck, Jonathan P          38 SLAM                   29.62      29.83  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rezek, Tony               36 MOVY                   59.06      58.46  
              27.75       58.46 (30.71)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rezek, Tony               36 MOVY                 2:09.71    2:16.31  
              29.67     1:06.31 (36.64)     1:44.43 (38.12)     2:16.31 (31.88)
  2 Gundersen, Karl R         39 SLAM                 2:22.90    2:22.13  
              30.78     1:09.19 (38.41)     1:48.73 (39.54)     2:22.13 (33.40)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gundersen, Karl R         39 SLAM                 4:58.90    4:58.97  
              31.22     1:06.68 (35.46)     1:46.75 (40.07)     2:27.42 (40.67)
        3:07.27 (39.85)     3:48.41 (41.14)     4:24.41 (36.00)     4:58.97 (34.56)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kersten, Craig M          42 MILS                   26.63      26.81  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bainbridge, Graeme        41 CSPM                   55.00      53.91  
              25.97       53.91 (27.94)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           43 SLAM                 2:08.50    2:07.45  
              29.50     1:01.76 (32.26)     1:34.86 (33.10)     2:07.45 (32.59)
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Anthony G       44 MOVY                      NT   12:53.38  
              31.22     1:06.05 (34.83)     1:42.76 (36.71)     2:20.92 (38.16)
        2:58.73 (37.81)     3:37.41 (38.68)     4:17.11 (39.70)     4:56.25 (39.14)
        5:36.21 (39.96)     6:15.76 (39.55)     6:55.84 (40.08)     7:35.23 (39.39)
        8:14.80 (39.57)     8:55.35 (40.55)     9:35.71 (40.36)    10:15.30 (39.59)
       10:56.99 (41.69)    11:36.49 (39.50)    12:15.56 (39.07)    12:53.38 (37.82)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           43 SLAM                19:15.00   19:26.60  
              32.63     1:07.79 (35.16)     1:43.14 (35.35)     2:18.96 (35.82)
        2:54.32 (35.36)     3:29.88 (35.56)     4:05.75 (35.87)     4:40.96 (35.21)
        5:16.22 (35.26)     5:51.64 (35.42)     6:27.06 (35.42)     7:01.31 (34.25)
        7:36.25 (34.94)     8:11.42 (35.17)     8:46.82 (35.40)     9:22.05 (35.23)
        9:57.41 (35.36)    10:33.07 (35.66)    11:08.86 (35.79)    11:44.71 (35.85)
       12:20.44 (35.73)    12:55.89 (35.45)    13:31.69 (35.80)    14:07.59 (35.90)
       14:43.47 (35.88)    15:19.17 (35.70)    15:54.69 (35.52)    16:30.34 (35.65)
       17:06.32 (35.98)    17:41.62 (35.30)    18:17.10 (35.48)    18:52.34 (35.24)
       19:26.60 (34.26)
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           43 SLAM                 1:03.87    1:02.76  
     r:+0.62  29.74     1:02.76 (33.02)                                        
  2 Thompson, Anthony G       44 MOVY                      NT    1:11.46  
     r:+0.63  34.03     1:11.46 (37.43)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           43 SLAM                 2:15.54    2:14.58  
     r:+0.68  32.05     1:06.02 (33.97)     1:40.22 (34.20)     2:14.58 (34.36)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Anthony G       44 MOVY                   31.88      32.37  
  2 Kersten, Craig M          42 MILS                   34.52      33.60  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bainbridge, Graeme        41 CSPM                 1:07.17    1:06.28  
              30.55     1:06.28 (35.73)                                        
  2 Kersten, Craig M          42 MILS                 1:36.40    1:18.46  
              36.50     1:18.46 (41.96)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Anthony G       44 MOVY                 2:33.88    2:38.22  
              34.54     1:14.79 (40.25)     1:56.16 (41.37)     2:38.22 (42.06)
  2 Hopson, Bruce E           43 SLAM                 2:50.00    2:42.15  
              37.19     1:17.55 (40.36)     1:59.75 (42.20)     2:42.15 (42.40)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kersten, Craig M          42 MILS                      NT      31.93  
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           43 SLAM                 2:13.61    2:12.73  
              30.27     1:04.20 (33.93)     1:38.50 (34.30)     2:12.73 (34.23)
  2 Thompson, Anthony G       44 MOVY                 2:30.00    2:34.00  
              31.92     1:10.69 (38.77)     1:50.69 (40.00)     2:34.00 (43.31)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Anthony G       44 MOVY                 1:05.00    1:07.09  
              30.60     1:07.09 (36.49)                                        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           43 SLAM                 4:56.34    4:56.89  
              31.70     1:06.68 (34.98)     1:43.72 (37.04)     2:20.87 (37.15)
        3:04.51 (43.64)     3:48.70 (44.19)     4:23.45 (34.75)     4:56.89 (33.44)
  2 Thompson, Anthony G       44 MOVY                 5:05.00    5:26.18  
              30.65     1:08.11 (37.46)     1:52.85 (44.74)     2:35.23 (42.38)
        3:20.21 (44.98)     4:04.31 (44.10)     4:46.42 (42.11)     5:26.18 (39.76)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempert, John             45 SLAM                   25.09      25.45  
  2 Sullivan, Daniel J        48 SLAM                   25.30      25.68  
  3 Lightfoot, Bill           49 MOVY                   31.00      29.52  
  4 O'Connell, Kevin A        49 MILS                   28.02      29.97  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Kevin A        49 MILS                      NT    1:03.99  
              31.60     1:03.99 (32.39)                                        
  2 Lightfoot, Bill           49 MOVY                 1:10.00    1:06.96  
              31.97     1:06.96 (34.99)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempert, John             45 SLAM                 2:02.49    2:03.94  
              28.89     1:00.12 (31.23)     1:32.66 (32.54)     2:03.94 (31.28)
  2 Leonard, Jeffrey D        48 MOVY                 2:06.00    2:07.08  
              31.09     1:03.80 (32.71)     1:35.76 (31.96)     2:07.08 (31.32)
  3 Sullivan, Daniel J        48 SLAM                 2:11.80    2:13.46  
              29.72     1:03.43 (33.71)     1:38.07 (34.64)     2:13.46 (35.39)
  4 Lightfoot, Bill           49 MOVY                 2:40.00    2:55.59  
              32.95     1:10.41 (37.46)     1:53.29 (42.88)   2:55.59 (1:02.30)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              49 MOVY                 5:31.73    5:24.13  
              29.63     1:02.30 (32.67)     1:35.35 (33.05)     2:08.26 (32.91)
        2:40.86 (32.60)     3:13.37 (32.51)     3:46.14 (32.77)     4:19.03 (32.89)
        4:51.96 (32.93)     5:24.13 (32.17)                                        
  2 Waid, Tim                 46 MOVY                 5:50.00    5:53.05  
              29.84     1:03.51 (33.67)     1:38.79 (35.28)     2:14.62 (35.83)
        2:50.79 (36.17)     3:27.07 (36.28)     4:03.42 (36.35)     4:40.16 (36.74)
        5:17.06 (36.90)     5:53.05 (35.99)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              49 MOVY                11:35.34   11:24.57  
              30.76     1:04.29 (33.53)     1:38.64 (34.35)     2:12.87 (34.23)
        2:47.47 (34.60)     3:21.92 (34.45)     3:55.66 (33.74)     4:29.56 (33.90)
        5:04.15 (34.59)     5:38.35 (34.20)     6:12.62 (34.27)     6:47.13 (34.51)
        7:22.01 (34.88)     7:56.38 (34.37)     8:31.29 (34.91)     9:06.19 (34.90)
        9:40.49 (34.30)    10:15.44 (34.95)    10:50.58 (35.14)    11:24.57 (33.99)
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waid, Tim                 46 MOVY                20:00.00   20:27.43  
              32.45     1:09.32 (36.87)     1:46.99 (37.67)     2:24.27 (37.28)
        3:01.10 (36.83)     3:38.54 (37.44)     4:16.23 (37.69)     4:53.69 (37.46)
        5:30.96 (37.27)     6:08.27 (37.31)     6:45.37 (37.10)     7:22.34 (36.97)
        7:59.37 (37.03)     8:36.76 (37.39)     9:13.98 (37.22)     9:51.19 (37.21)
       10:28.23 (37.04)    11:05.55 (37.32)    11:43.42 (37.87)    12:21.02 (37.60)
       12:58.28 (37.26)    13:35.66 (37.38)    14:13.23 (37.57)    14:50.68 (37.45)
       15:28.06 (37.38)    16:05.80 (37.74)    16:43.54 (37.74)    17:21.07 (37.53)
       17:58.49 (37.42)    18:35.90 (37.41)    19:13.67 (37.77)    19:51.00 (37.33)
       20:27.43 (36.43)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempert, John             45 SLAM                   29.16      29.06  
          r:+0.65                                                              
  2 O'Connell, Kevin A        49 MILS                   42.22      35.40  
          r:+0.87                                                              
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempert, John             45 SLAM                 1:03.57    1:02.43  
     r:+0.71  29.86     1:02.43 (32.57)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempert, John             45 SLAM                 2:17.51    2:16.40  
     r:+0.70  32.30     1:05.98 (33.68)     1:42.11 (36.13)     2:16.40 (34.29)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              49 MOVY                   31.50      30.35  
  2 O'Connell, Kevin A        49 MILS                   37.00      35.91  
  3 Lightfoot, Bill           49 MOVY                   41.00      37.79  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              49 MOVY                 1:08.50    1:07.37  
              31.37     1:07.37 (36.00)                                        
  2 O'Connell, Kevin A        49 MILS                 1:20.57    1:19.90  
              37.87     1:19.90 (42.03)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              49 MOVY                 2:30.00    2:26.08  
              33.08     1:10.38 (37.30)     1:47.90 (37.52)     2:26.08 (38.18)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wells, David E            49 MILS                   27.00      26.48  
  2 Rempert, John             45 SLAM                   28.00      27.38  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Jeffrey D        48 MOVY                   59.50      58.64  
              27.62       58.64 (31.02)                                        
  2 Wells, David E            49 MILS                 1:00.50      59.31  
              27.51       59.31 (31.80)                                        
  3 Sullivan, Daniel J        48 SLAM                   59.00      59.63  
     r:+0.71  28.21       59.63 (31.42)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Kevin A        49 MILS                 1:14.20    1:14.76  
              35.19     1:14.76 (39.57)                                        
  2 Lightfoot, Bill           49 MOVY                 1:30.00    1:18.48  
              38.83     1:18.48 (39.65)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Kevin A        49 MILS                 2:49.14    2:48.03  
              33.98     1:18.90 (44.92)     2:08.27 (49.37)     2:48.03 (39.76)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              49 MOVY                 5:00.00    4:49.15  
              30.84     1:06.99 (36.15)     1:46.41 (39.42)     2:24.64 (38.23)
        3:04.12 (39.48)     3:44.24 (40.12)     4:17.79 (33.55)     4:49.15 (31.36)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welchlin, Bob             52 MOVY                   24.50      23.75  
  2 Hancock, Steven T         52 SLAM                   25.80      25.89  
  3 Balfour, Brian P          52 CSPM                   31.00      27.85  
  4 Kraemer, Ed T             52 MOVY                   36.00      32.99  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welchlin, Bob             52 MOVY                   54.00      53.94  
              25.39       53.94 (28.55)                                        
  2 Mullies, Brian J          51 MOVY                 1:10.30    1:07.02  
              32.70     1:07.02 (34.32)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welchlin, Bob             52 MOVY                 2:02.00    2:01.76  
              27.60       58.29 (30.69)     1:29.71 (31.42)     2:01.76 (32.05)
  2 Hancock, Steven T         52 SLAM                 2:12.00    2:11.96  
              29.70     1:03.52 (33.82)     1:38.65 (35.13)     2:11.96 (33.31)
  3 Mullies, Brian J          51 MOVY                 2:30.44    2:30.43  
              34.44     1:12.20 (37.76)     1:51.52 (39.32)     2:30.43 (38.91)
  4 Kraemer, Ed T             52 MOVY                 3:00.00    2:53.57  
              40.79     1:24.48 (43.69)     2:09.82 (45.34)     2:53.57 (43.75)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Steven T         52 SLAM                 5:59.00    5:57.68  
              30.77     1:05.85 (35.08)     1:42.61 (36.76)     2:19.21 (36.60)
        2:55.98 (36.77)     3:32.72 (36.74)     4:09.67 (36.95)     4:47.09 (37.42)
        5:23.78 (36.69)     5:57.68 (33.90)                                        
  2 Balfour, Brian P          52 CSPM                 6:40.00    6:14.55  
              31.55     1:08.10 (36.55)     1:45.43 (37.33)     2:23.02 (37.59)
        3:00.86 (37.84)     3:39.41 (38.55)     4:17.70 (38.29)     4:56.78 (39.08)
        5:35.93 (39.15)     6:14.55 (38.62)                                        
  3 Mullies, Brian J          51 MOVY                 7:13.00    6:39.27  
              34.97     1:12.63 (37.66)     1:51.38 (38.75)     2:31.32 (39.94)
        3:12.40 (41.08)     3:53.60 (41.20)     4:34.94 (41.34)     5:16.66 (41.72)
        5:58.19 (41.53)     6:39.27 (41.08)                                        
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balfour, Brian P          52 CSPM                21:30.00   21:25.09  
              32.00     1:08.67 (36.67)     1:47.21 (38.54)     2:26.07 (38.86)
        3:05.57 (39.50)     3:44.94 (39.37)     4:23.89 (38.95)     5:03.28 (39.39)
        5:42.71 (39.43)     6:22.09 (39.38)     7:00.44 (38.35)     7:40.49 (40.05)
        8:20.33 (39.84)     8:59.38 (39.05)     9:38.91 (39.53)    10:18.91 (40.00)
       10:57.56 (38.65)    11:36.47 (38.91)    12:15.15 (38.68)    12:54.84 (39.69)
       13:33.97 (39.13)    14:13.79 (39.82)    14:53.45 (39.66)    15:32.72 (39.27)
       16:12.44 (39.72)    16:51.74 (39.30)    17:30.94 (39.20)    18:10.57 (39.63)
       18:49.47 (38.90)    19:29.40 (39.93)    20:08.17 (38.77)    20:47.09 (38.92)
       21:25.09 (38.00)
  2 Mullies, Brian J          51 MOVY                23:53.36   24:09.25  
              37.13     1:17.41 (40.28)     2:00.26 (42.85)     2:42.93 (42.67)
        3:25.47 (42.54)     4:08.11 (42.64)     4:50.99 (42.88)     5:34.39 (43.40)
        6:17.87 (43.48)     7:01.46 (43.59)     7:45.43 (43.97)     8:29.47 (44.04)
        9:12.75 (43.28)     9:56.89 (44.14)    10:40.77 (43.88)    11:24.88 (44.11)
       12:09.17 (44.29)    12:53.37 (44.20)    13:37.75 (44.38)    14:22.12 (44.37)
       15:06.60 (44.48)    15:51.49 (44.89)    16:36.48 (44.99)    17:21.51 (45.03)
       18:06.77 (45.26)    18:51.79 (45.02)    19:37.12 (45.33)    20:22.40 (45.28)
       21:07.21 (44.81)    21:53.10 (45.89)    22:38.51 (45.41)    23:23.44 (44.93)
       24:09.25 (45.81)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welchlin, Bob             52 MOVY                   29.00      29.98  
          r:+0.70                                                              
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Steven T         52 SLAM                 1:12.00    1:11.04  
     r:+0.82  34.70     1:11.04 (36.34)                                        
  2 Kraemer, Ed T             52 MOVY                 1:45.00    1:40.88  
          r:+0.94                                                              
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Steven T         52 SLAM                 3:00.00    2:36.99  
     r:+0.79  36.46     1:15.86 (39.40)     1:57.41 (41.55)     2:36.99 (39.58)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuegel, Kurt E            51 Unattached             37.15      33.65  
  2 Welchlin, Bob             52 MOVY                   35.00      34.61  
  3 Balfour, Brian P          52 CSPM                   37.00      40.82  
  4 Kraemer, Ed T             52 MOVY                   50.00      44.61  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuegel, Kurt E            51 Unattached           1:15.63    1:13.57  
              34.84     1:13.57 (38.73)                                        
  2 Mullies, Brian J          51 MOVY                 1:35.20    1:26.84  
              41.41     1:26.84 (45.43)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuegel, Kurt E            51 Unattached           2:45.60    2:40.98  
              35.57     1:15.50 (39.93)     1:57.34 (41.84)     2:40.98 (43.64)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balfour, Brian P          52 CSPM                   33.00      30.34  
  2 Hancock, Steven T         52 SLAM                   31.20      30.46  
  3 Tuegel, Kurt E            51 Unattached             36.02      32.46  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullies, Brian J          51 MOVY                      NT    1:20.92  
              37.06     1:20.92 (43.86)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welchlin, Bob             52 MOVY                 1:04.00    1:04.33  
              28.60     1:04.33 (35.73)                                        
  2 Tuegel, Kurt E            51 Unattached           1:13.51    1:10.57  
              34.42     1:10.57 (36.15)                                        
  3 Balfour, Brian P          52 CSPM                 1:13.00    1:14.96  
              33.37     1:14.96 (41.59)                                        
  4 Mullies, Brian J          51 MOVY                 1:29.49    1:19.11  
              37.97     1:19.11 (41.14)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullies, Brian J          51 MOVY                 2:58.10    2:56.55  
              37.05     1:25.97 (48.92)     2:17.08 (51.11)     2:56.55 (39.47)
 -- Kraemer, Ed T             52 MOVY                 3:35.00         DQ  
              42.83     1:39.67 (56.84)     2:37.84 (58.17)          DQ (45.50)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullies, Brian J          51 MOVY                 6:49.09    6:06.23  
              35.35     1:20.23 (44.88)     2:10.37 (50.14)     2:59.60 (49.23)
        3:51.73 (52.13)     4:44.14 (52.41)     5:25.84 (41.70)     6:06.23 (40.39)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraemer, John G           55 MILS                   25.80      26.32  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Robert W          58 MOVY                 1:01.20      59.65  
              29.32       59.65 (30.33)                                        
  2 Kraemer, John G           55 MILS                   59.00    1:00.84  
              28.29     1:00.84 (32.55)                                        
  3 Smith, Stephen D          56 SLAM                 1:09.71    1:06.28  
              31.08     1:06.28 (35.20)                                        
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Robert W          58 MOVY                 6:14.20    6:02.17  
              32.95     1:09.39 (36.44)     1:46.69 (37.30)     2:24.65 (37.96)
        3:02.29 (37.64)     3:38.79 (36.50)     4:15.20 (36.41)     4:51.40 (36.20)
        5:27.15 (35.75)     6:02.17 (35.02)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen D          56 SLAM                   36.97      35.11  
          r:+0.66                                                              
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen D          56 SLAM                 1:16.90    1:17.74  
     r:+0.69  37.60     1:17.74 (40.14)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen D          56 SLAM                   35.91      35.65  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Steven D            57 SLAM                 1:21.30    1:20.96  
              38.73     1:20.96 (42.23)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen D          56 SLAM                 2:56.88    2:51.63  
              38.85     1:21.89 (43.04)     2:06.32 (44.43)     2:51.63 (45.31)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen D          56 SLAM                   33.78      33.33  
  2 Reed, Steven D            57 SLAM                   33.40      35.44  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen D          56 SLAM                 1:13.48    1:12.94  
              33.50     1:12.94 (39.44)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Robert W          58 MOVY                 2:29.00    2:24.08  
              30.87     1:10.44 (39.57)     1:50.74 (40.30)     2:24.08 (33.34)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          64 SLAM                   38.00      34.44  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          64 SLAM                 1:30.00    1:20.32  
              36.81     1:20.32 (43.51)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          64 SLAM                 3:15.00    3:07.68  
              40.42     1:27.99 (47.57)     2:18.55 (50.56)     3:07.68 (49.13)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                   25.90      25.75  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                 1:00.30      59.20  
              28.10       59.20 (31.10)                                        
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tom M              66 VMST                 7:30.00    7:14.20  
              40.25     1:23.12 (42.87)     2:06.57 (43.45)     2:49.94 (43.37)
        3:33.73 (43.79)     4:17.66 (43.93)     5:01.84 (44.18)     5:46.46 (44.62)
        6:31.65 (45.19)     7:14.20 (42.55)                                        
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Tom M              66 VMST                26:10.00   25:32.92  
              43.16     1:29.47 (46.31)     2:15.87 (46.40)     3:03.32 (47.45)
        3:49.74 (46.42)     4:38.37 (48.63)     5:23.80 (45.43)     6:10.48 (46.68)
        6:56.99 (46.51)   8:30.51 (1:33.52)     9:17.26 (46.75)    10:03.80 (46.54)
       10:50.57 (46.77)    11:37.26 (46.69)    12:24.11 (46.85)    13:10.68 (46.57)
       13:57.48 (46.80)  15:31.04 (1:33.56)    16:17.71 (46.67)    17:04.65 (46.94)
       17:51.66 (47.01)    18:38.19 (46.53)  20:11.33 (1:33.14)    20:57.48 (46.15)
       21:44.32 (46.84)    22:30.57 (46.25)    23:16.69 (46.12)    24:02.90 (46.21)
     25:32.92 (1:30.02)    26:18.67 (45.75)    27:04.43 (45.76)    27:25.07 (20.64)
           25:32.92 ( )
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                   32.10      30.66  
  2 Noble, Dave N             65 MOVY                   35.00      33.41  
  3 Pohlmann, John T          65 SLAM                   37.00      36.39  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                 1:13.40    1:10.72  
              32.51     1:10.72 (38.21)                                        
  2 Noble, Dave N             65 MOVY                 1:15.00    1:13.77  
              34.73     1:13.77 (39.04)                                        
  3 Pohlmann, John T          65 SLAM                 1:27.00    1:24.90  
              38.66     1:24.90 (46.24)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noble, Dave N             65 MOVY                 2:52.00    2:45.83  
              36.14     1:17.25 (41.11)     2:00.79 (43.54)     2:45.83 (45.04)
  2 Andersen, Peter           65 SDSM                 2:51.50    2:56.26  
              38.74     1:25.00 (46.26)     2:12.48 (47.48)     2:56.26 (43.78)
  3 Pohlmann, John T          65 SLAM                 3:20.00    3:16.46  
              42.31     1:33.99 (51.68)     2:27.10 (53.11)     3:16.46 (49.36)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           65 SDSM                 1:10.60    1:09.90  
              34.44     1:09.90 (35.46)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           83 SLAM                 3:00.00    3:00.10  
              40.55     1:26.02 (45.47)     2:14.10 (48.08)     3:00.10 (46.00)
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           83 SLAM                 3:59.20    3:49.26  
              50.46     1:50.16 (59.70)   2:51.41 (1:01.25)     3:49.26 (57.85)
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           83 SLAM                 1:40.56    1:37.29  
              44.69     1:37.29 (52.60)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           83 SLAM                 3:36.84    3:38.29  
              46.22     1:41.66 (55.44)     2:39.74 (58.08)     3:38.29 (58.55)
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           83 SLAM                 1:45.10    1:38.49  
              46.45     1:38.49 (52.04)                                        
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           83 SLAM                 3:29.94    3:25.87  
              45.45     1:41.27 (55.82)     2:40.15 (58.88)     3:25.87 (45.72)
 
Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           83 SLAM                 7:11.21    7:23.69  
              46.83     1:42.78 (55.95)     2:42.49 (59.71)     3:40.68 (58.19)
      4:44.15 (1:03.47)   5:45.71 (1:01.56)     6:34.82 (49.11)     7:23.69 (48.87)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard Aquatic Club Masters  'A'                      NT    1:41.56  
     1) Wells, David E M49              2) r:+0.0 Kraemer, John M55       
     3) r:+0.0 Kersten, Craig M42       4) r:+0.0 Bowcott, Sydney M31     
              24.62       50.47 (25.85)     1:16.96 (26.49)     1:41.56 (24.60)
  2 Movy Masters  'A'                                      NT    1:43.45  
     1) Matysek, Jim M49                2) r:+0.0 Hamman, Brad M33        
     3) r:+0.0 Thompson, Anthony M44    4) r:+0.0 Seem, Matt M25          
              25.77       50.59 (24.82)     1:17.55 (26.96)     1:43.45 (25.90)
  3 Movy Masters  'B'                                      NT    1:46.13  
     1) Ediger, Kyle D M27              2) r:+0.0 Mullies, Brian M51      
     3) r:+0.0 Lightfoot, Bill M49      4) r:+0.0 Rezek, Tony M36         
              23.17       53.60 (30.43)     1:22.61 (29.01)     1:46.13 (23.52)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard Aquatic Club Masters  'A'                      NT    2:09.72  
     1) O'Connell, Kevin A M49          2) r:+0.0 Wells, David M49        
     3) r:+0.0 Kersten, Craig M42       4) r:+0.0 Kraemer, John M55       
     r:+0.89  38.57     1:11.76 (33.19)     1:43.95 (32.19)     2:09.72 (25.77)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Movy Masters  'A'                                      NT    2:21.95  
     1) Seem, Matt M25                  2) r:+0.0 Bohl, Nan W79           
     3) r:+0.0 Neville, Stephen M25     4) r:+0.0 Elsener, Lisa W39       
     r:+0.71  30.99     1:23.28 (52.29)     1:50.09 (26.81)     2:21.95 (31.86)